Disney, avagy már a mese sem az, aminek látszik...
Emberek ezrei nevelkedtek világszerte Walt Disney mesefilmjein, a lányok arról álmodoztak, hogy egyszer belőlük is gyönyörű hercegnő válik, a fiúk pedig irigyelték Buzz Lightyear és Villám McQueen különleges képességeit. Ezeket a meséket a felnőttek sem vetették meg, néha ők is leültek gyermekeik mellé, hogy megnézzenek egy-egy ’klasszikust’. Minden gyerek el szeretne jutni Disneyland-be, hogy találkozzon kedvenc szereplőivel. Szépen hangzik, ugye? Akkor tekintsünk egy kicsit a színfalak mögé!
Mindenkinek megvannak a titkai, Walt Disney-nek is megvoltak a sajátjai. Először vegyük csak az ártalmatlan, viszont annál nagyobb felhajtást keltő rejtelmeket.
Ha megnézzük a Disney-meséket, mindegyikben megtalálható egy bizonyos ’A113’-as kód. Hol a falra van felfestve, hol rendszámként van feltüntetve, sőt még római számokkal felírva is megtalálható.
Miután valaki felismerte ezt a rejtélyes számot, minden arról szólt, hogy miért lelhető ez fel mindenhol? Különböző összeesküvés-elméletek alakultak ki és sok teória látott napvilágot, és a Disney már-már eggyé vált a rejtély fogalmával. Egy idő után az alkotók bevallották, hogy a rajzfilmtársaság animátorait egy bizonyos A113-as osztályban tanították, épp ezért bújik meg minden meséjükben.
Hasonló például az is, hogy egyes történetekben visszautalnak másokra. Vegyük például a Nemo nyomában című nagysikerű filmet. Van benne egy jelenet, mely egy fogorvosi rendelőben játszódik. A háttérben láthatunk egy kisfiút, aki képregényt olvas. De nem akármilyen képregényt: a borítóján egy hasonlóan jól sikerült sztori főszereplőit, a Hihetetlen családot láthatjuk. És ha ez még nem lenne elég, ugyanabban a jelenetben látható egy játék, amellyel az időt lehet elütni, míg várakozunk: az asztalon a híres Buzz Lightyear fekszik, személyesen! Ha megfigyeljük, hasonló összefüggéseket más mesékben is találhatunk.
Akkor most jöjjenek a nagyobb jelentéssel bíró, már-már meghökkentő motívumok. Vegyük például a szereplőket, akik anya nélkül élték le életüket: Jázmin az Aladdinból, Belle a Szépség és a szörnyetegből vagy Ariel a Kis hableányból, csak hogy párat említsünk. Rengeteg Disney főhősnek jutott ez a sanyarú sors. De miért?
Walt Disney édesanyja egy hibás kemence által okozott tűzben szörnyethalt, ez nagyon megviselte őt s történeteiben próbálja enyhíteni fájdalmát.
Az alkotások nagy részében sok utalás van illuminati, náci és sátánista propagandákra, de a legbotrányosabbak mind közül mégiscsak a perverz motívumok. Fellelhető a gyerekeknek szóló mesékben néhány felnőttek számára készült rajz, plakát a falon és félreérthető cselekedetek, testhelyzetek.
És végül elérkeztünk Disneyland-hez, a ’legboldogabb helyhez a Földön’. Ezt a helyet is titkok, megrázó esetek övezik. Vegyük például a Karib-tenger kalózai kalandtúrát: egy barlangon csónakázunk végig, mintha a filmben lennénk. Kincsek, kalózok, csontvázak minden, ami kell. Sok láda, bennük aranypénz, a tengeri haramiák szemünk láttára vívnak küzdelmeket, a csontvázak pedig olyan élethűek, hogy már-már átfut az agyunkon, hogy több száz éve ott hevernek. Azért, mert azok igaziak! Sokan állítják, hogy valódi emberi csontokat használtak. De nem csak ezt találhatjuk ott: sok ember itt szórja szét szerettei hamvait, itt ereszti őket végső útjukra.
Máig nem tudjuk, miért vannak elrejtve Disney filmjeiben ezek a motívumok: ő is támogatja azt, amit jelképeznek, vagy csupán viccesnek tartja? A legközelebbi családi filmnézés alkalmával érdemes megfigyelni, hátha a kedves olvasó is észrevesz pár Disney-titkot...
F.D.